RE/MAX'im Özel Ağ

122 m2 Devren Satılık Butik Otel

2.300.000 TL
Bilgi Talebi
Fotoğraflar
Harita
Sokak Görünümü
Büyük Fotoğraf

140 YILLIK TARİHİ DOKUSUYLA RESTORE EDİLEN 'ÇİÇEKLİ KONAK' YENİ SAHİBİNİ ARIYOR

2.300.000 TL
Öner Teklif Ver

Zenginler / Antakya / Hatay

Portföy No: 1274603
MetrekareBrüt: 122 m² / Net: 122 m²
Oda & Salon Sayısı6+3
Banyo6
Tuvalet6
İnşaat Yılı1880
Bulunduğu KatTüm Katlar
Bina Kat Sayısı2 Katlı
Yapının DurumuSahibi Kullanıyor
1800 yılların sonlarına doğru inşa edilmiş bir ipek tüccarı olan Hannah Vert"in evi burası. O yılları biraz hatırlayacak olursak; Henüz ülkemizin adı Türkiye değilken Osmanlı İmparatorluğu Dönemi"nde 2.Abdülhamit Padişahken, Ermeni olaylarının başladığı ki o olaylarda bizim şehrimiz de çok göç vermişti; kısacası Osmanlı"nın zor yılları. İşte bu yıllarda Antakya"da korkunç bir felaket yaşanır.

1872 yılının 9 Nisan sabahında büyük bir deprem olur. Şiddeti öyle çoktur ki surların bir kısmı çöker. Asi üzerindeki taş köprü çatlar. (Ama yıkılmaz insanoğlu yıkana kadar.)

3000 binadan ancak 150 bina ayakta kalır, 1000-1500 kişi hayatını kaybeder. Bazı kaynaklar ise (Barış Gündoğan-Hatay) 1822 ve 1872 yıllarındaki depremlerde bu bölgede 20 bin insanın öldüğünü iddia ediyor.

Netice de bu ve benzeri binalar bu korkunç depremler ardından inşa edilmiş bir köşe yapısı. Avludaki çok özel Yenidünya ağacı ise evle yaşıt.
Gazipaşa Caddesi ile Güllü Sokağın kesiştiği yerde bir köşe yapısı olan bu ev, avluyu kuzey ve batı yönlerden çevrelemektedir. Bir yenidünya ağacı ile gölge altına alınmış olan kesme taş kaplı avlu katında, uzun bir taş basamakla çıkılan iki oda ile kuzey de mutfak ve bugün yemek odası olarak kullanılan (Şimdi ise otelin ofisi olarak kullanılacak) bir hamam bulunmaktadır.

Üst katta sokağa yuvarlak çıkma yapan koridor ile aynı sokağa çıkma yapan büyük bir oda (otelin 4 numaralı odası) ve doğu tarafında Gazipaşa caddesine çıkma yapan bir oda (otelin 6 numaralı odası) olmak üzere iki oda yer alıyor. Bu iki odaya avluya bakan konsol koridordan girilmektedir. Merdivenin altında çeşme vardır. (Şimdi o bölüm Bedi Sabuncu Sanat Lisesi öğretmenleri tarafından yapılan bir rölyef ile kapatılarak depo olarak kullanılmakta)

Sokak kapısı ile hemen aşağıdaki tuvalet üzerinde yer alan hacime, gene avludan başlayan ancak aksi istikamette yükselen ahşap bir merdiven ile çıkılmakta. Bu küçük mekan bugün kiler olarak kullanılmakta. (Şimdi ise otelin 3 numaralı odası).

Avlusunda bir kuyu bulunan bu eski Antakya evi bütünü etkileyen önemli bir değişikliğe uğramamıştır. Bu ev Antakya konut dokusu içinde korunması gerekli sivil mimarlık örneği bir eser olarak Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 1975 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır. (envanter no:35)

Çiçekli Konak, şehrin 'Eski Antakya' olarak adlandırılan bölgesindedir. Kuruluş yılı M.Ö. 300"lü yıllara dayanan Antakya"nın bu bölgesi, uzun yılla
Özellikleri:
Duşakabin
Eşyalı
Mobilyalı
Ahşap
Ahşap Doğrama
Panjur
Teras
Şehir İçi
Klima
YETKİLİ DANIŞMAN
MESAJ ATIN
Danışmanı Ara
Bizi takip edin:
RE/MAX, RE/MAX COLLECTION, RE/MAX COMMERCIAL, ABOVE THE CROWD, RE/MAX BALLOON AND DESIGN (RE/MAX BALONU ve TASARIMI) vs RE/MAX International'ın tescilli ticari markası ve işaretidir. Türkiye ve KKTC’deki tüm marka hakları RE/MAX TÜRKİYE’ye aittir. Hiçbir surette izinsiz kullanılamaz.
Her ofisin sahibi ve işletmesi bağımsızdır.
Yasal Uyarı ve Kullanım Koşulları

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni

2019 © RE/MAX Türkiye   +90 (850) 888 8 769 (RMX)
Powered by